Методичні рекомендації, матеріали


«Вирощування гусей» (Семенюта Н.М., 2024) Дисципліна «Технологія виробництва продукції птахівництва»  Дана методична робота може бути використана викладачами при проведенні лекційних занять із дисципліни «Технологія виробництва продукції птахівництва» та здобувачами освіти  при самостійній підготовці до занять. Викладений в роботі матеріал  може бути використаний,  не тільки, як теоретична складова при вивченні даної теми.  Цей ілюстрований матеріал можна використовувати на практичних заняттях.



Методичні вказівкидля написання письмової консультації з дисципліни«Технологія виробництва продукції свинарства»(для студентів денної та заочної форми навчання)з розділу «ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА СВИНИНИ»по темі«ТЕХНОЛОГІЯ ВІДГОДІВЛІ СВИНЕЙ» (РадченкоВ.І., 2024) У методичних вказівках для самостійного вивчення студентами теми «Технологія відгодівлі свиней» з дисципліни «Технологія виробництва продукції свинарства» в логічній послідовності висвітлені теоретичні відомості по темі, методика розрахунку технологічного процесу для дільниці відгодівлі свиней, технологія відгодівлі свиней, завдання для студентів, що повинен знати і вміти студенти, питання самоконтролю, питання тестового контролю для здобувачів передвищої фахової освіти зі спеціальності 204 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва». Рекомендовано для студентів денної і заочної форм навчання.



Методичні рекомендації проведення заняття з дисципліни «ПАРАЗИТОЛОГІЯ ТА ІНВАЗІЙНІ ХВОРОБИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН» на тему «ТРЕМАТОДОЗИ» (Литвиненко І.О., 2023) методична розробка містить рекомендації проведення лекцій з дисципліни «Паразитологія та інвазійні хвороби с-г тварин», доповнена планом відкритого заняття, опорним конспектом та додатковими матеріалами, що можуть бути використані викладачами для обміну досвідом, організації лекцій та підготовки до відкритого заняття.



Методика проведення відкритого заняття з дисципліни  «ЛАТИНСЬКА МОВА» (Литвиненко Л.М., 2023) Дана методична розробка  призначена для викладачів з метою обміну досвідом. Вона передбачає застосування у навчальному процесі інтерактивних лекцій  або лекцій із застосуванням техніки зворотного зв'язку,  звичайних вербальних засобів та за допомогою застосуванням тзн. В лекції задіяні вербальні (словесні) засоби та методи: пояснення, бесіда, розповідь, показ, демонстрація, а також  інтерактивна гра.

Л.М. Литвиненко

 Використання ТіkТоk – каналу В освітньому процесі (Литвиненко М.О., 2023)  Дана методична розробка розкриває мету створення ТіkТоk – каналу @vet_zoo_channel, особливості та напряму контенту. Представлені приклади відеороликів, які можна переглянути, скориставшись QR-кодами. Контент каналу містить цікаву інформацію про тварин, природу, ветеринарну медицину, продукцію тваринництва та все, що з цим пов'язано. Тут опубліковано більше ніж 150 коротких відеороликів відповідної тематики.  Даний ТіkТоk – канал з успіхом можна використовувати усім учасникам освітнього процесу з пізнавальною та навчальною метою. Стане у нагоді для популяризації спеціальностей «Ветеринарна медицина», «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» 


 Методичні вказівки для виконання курсової роботи з дисципліни «Технологія виробництва продукції свинарства» (Радченко В.І., Радченко В.В., 2022) В логічній послідовності висвітлені зміст, загальні та редакційні вимоги, а також методичні поради щодо виконання і оформлення курсової роботи  для здобувачів передвищої фахової освіти зі спеціальності 204 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва». Включає в себе методичні вказівки щодо виконання практичних завдань і розрахунків. Рекомендовано для студентів денної і заочної форм навчання.



Інтерактивний навчально-методичнийпосібник “Хвороби травної системи”  (Литвиненко Л.М., 2023) Посібник містить достатню кількість ілюстрованого теоретичного матеріалу та має високий інформаційний рівень. Включає основні поняття: визначення хвороби, етіологію, патогенез,  патолого-анатомічні зміни, симптоми, перебіг, прогноз, діагноз, лікування та профілактику захворювання. Крім цього, до кожної теми заняття наявні план заняття та матеріали самостійного вивчення, що полегшить роботу для усіх учасників освітнього процесу. Розміщені QR-коди є посиланням на відеоматеріали відповідної тематики та сторонні інтернет-ресурси.



Матеріали вебінару ДУ НМЦ ВФПО, Київ 2022 "Оперативна хірургія. Регуляції популяції кішок і собак та етами оперативного втручання за стерилізації кішок і сук". (Литвиненко М.О., Ткачов В.В., 2022) У матеріалах вебінару розкривається мета і завдання, що стоять перед ветеринарними спеціалістами для регуляції чисельності безпритульних тварин. Розкриті медикаментозне та інструментальне забезпечення, послідовність хірургічних маніпуляцій за оперативного втручання "Стерилізація (кастрація) собак і кішок".



 Збірник навчальних відеофільмів з дисципліни "Хірургія ветеринарної медицини" (Литвиненко М.О., 2022) Збірник навчальних відеофільмів з дисципліни «Хірургія ветеринарної медицини» включає 5 відеофільмів, що відповідають змісту програм спеціальних дисциплін («Хірургія ветеринарної медицини», «Фармакологія з рецептурою», «Хвороби дрібних тварин») освітньо-професійної програми «Ветеринарна медицина». Два відеофільми розкривають усі етапи оваріогістероектомії кішки та собаки, детально демонструється техніка оперативного втручання. Інші три відеофільми являють собою відеоогляд ветеринарних препаратів, що широко використовуються у ветеринарній медицині (ксилазину гідрохлорид, 3% перекис водню та присипки для ран з йодоформом). Збірник навчальних відеофільмів можна використовувати з  навчальною метою усім учасникам освітнього процесу при підготовці спеціалістів ветеринарної  медицини в закладах фахової передвищої освіти.



"Методика викладання дисципліни «Анатомія і фізіологія с-г тварин»" (Хоміч Н.В., 2022) У роботі обґрунтовано та розроблену методику викладання дисципліни  засобами кейс-технології (на прикладі ВСП «Хомутецький фаховий коледж ПДАУ») з наступною перевіркою методики за допомогою педагогічного експерименту.


"Збірник задач з фізики та астрономії" (Стешенко В.О., 2022) Розроблений у відповідності з навчальною програмою для спеціальностей  211 "Ветеринарна медицина" та 204   "Виробництво і переробка   продукції   тваринництва". Збірник містить набір відносно рівносильних за складністю тематично розподілених фізичних задач, що надає можливість використовувати його для індивідуальних завдань студентам при виконанні письмових робіт та самостійної роботи. Даний збірник може бути ефективно використаний в процесі дистанційної роботи студентів.



Посібник «Конспект лекцій з дисципліни «Фізика і астрономія»  (Стешенко В.О., 2022) Посібник розроблений у відповідності з навчальною програмою для спеціальностей 211 "Ветеринарна медицина",  204   "Виробництво і переробка   продукції   тваринництва". В даному посібнику міститься навчальний матеріал, в основному, математичного характеру (формули, математичні перетворення), що дає можливість використовувати його в процесі дистанційного навчання при відсутності класної дошки та недоступності її аналогів чи замінників. Частина 1 посібника охоплює розділи «Механіка», «Молекулярна фізика і термодинаміка», «Електродинаміка». Посібник адресовано студентам та викладачам при дистанційній та змішаній формах навчання.



Методика формування професійних умінь у студентів спеціальності "Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва" з дисципліни "Годівля тварин"(Оленіч В.В., 2021) - теоретично обґрунтувано й показано методику формування професійних умінь у студентів спеціальності «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» з дисципліни «Годівля тварин».


Інноваційні технології розвитку фізичних якостей на заняттях фізичною культурою в коледжі (Отисько С.В., 2021).  Методичні рекомендації містять  пропозиції для розвитку компетенцій з дисципліни «Фізична культура» для досягнення рівня фізичної підготовленості та формування рухових навичок студентів з використанням інноваційних методів підготовки



Грунтообробна техніка. Методична розробка (Тарадін В.І., 2021). Ця методична розробка стане в нагоді  студентам при роботі гуртка «Механізація виробничих процесів у тваринництві», а також при подальшій роботі  на виробництві.

 



Проблема вдосконалення методики використання засобів комп'ютерної техніки в процесі навчання студентів "(Костенко Л.В., 2021) У   даній методичній  розробці розглянута  проблема вдосконалення методики використання засобів комп'ютерної техніки в процесі навчання студентів спеціальності «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва». Включає матеріали експериментального дослідження професійної підготовки  студентів з дисциплін «Економіка виробництва та переробки продукції тваринництва».


Поштовх гир як засіб професійно-прикладної фізичної підготовки студентів. Методичні рекомендації (Отисько С.В., 2020) Методичні рекомендації створені для викладачів та тренерів закладів ФПО, де  розглядається техніка виконання динамічної та циклічної вправи гирьового  спорту: класичного поштовху двох гир. Рекомендуються  вправи з гирями для розвитку різних  м’язових  груп як засіб професійно-прикладної фізичної підготовки. Можуть бути використані викладачами на заняттях з фізичного виховання, тренерами секцій з гирьового спорту.



Методичні рекомендації "На допомогу куратору навчальної групи"(Даценко Л.І., 2020) В методичних рекомендаціях зібрано інформацію про форми і методи роботи в академічних групах, про планування виховної роботи куратора, про функції куратора.



Методична розробка практичного заняття з дисципліни "Тваринництво, зоогігієна та ветеринарна санітарія" на тему "Розрахунок показників за якими оцінюють продуктивність корів" (Оленіч В.В., 2020) Дана робота містить короткі теоритичні відомості та методичні вказівки по виконанню завдань практичного заняття.



Методичні матеріали самостійного вивчення дисципліни "Внутрішні незаразні хвороби" (Литвиненко Л.М., 2020) Методичні матеріали містять витяг з робочої програми дисципліни, питання та їх зміст, винесені на самостійне вивчення, відповідні методичні рекомендації, а також методичні рекомендації, готові конспекти та літературу. 



Впровадження інноваційних технологій в освітній процес (Литвиненко М.О., 2020). В даних матеріалах описані можливості Гугл-сервісів та ютубу у педагогіці, формулюється мета їх застосування, а також наведений прелік платформ для створення сайтів та програм для монтажу відео.

 


Технологія виробництва продукції свинарства. Методичні рекомендації із оформлення звіту-щоденника при проходженні виробничої переддипломної практики студентами спеціальності 204 "Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва" (Радченко В.І., 2020) Методичні рекомендації створені для здобувачів освіти спеціальності 204 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» для допомоги студентам при оформленні звітної документації.



Технологія штучного осіменіння тварин та птахів. Запліднення та трансплантація ембріонів. Методичні рекомендації (Сіроклин Г.І., 2020) Методичні рекомендації створені для здобувачів освіти спеціальності 204 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», 211 «Ветеринарна медицина та викладачів, де розглядається техніка штучного осіменіння сільськогосподарських тварин з трансплантацією ембріонів та сам процес запліднення.



Технологія і машини для заготівлі сіна, сінажу та силосу (Тарадін В.І., 2020) В даній роботі описано способи заготівлі кормів, наведена класифікація і характеристика машин для заготівлі кормів.



Посібник-довідник з штучного осіменіння корів і телиць для здобувачів освіти заочної форми навчання (Сіроклин Г.І., 2020) Посібник орієнтований на здобувачів освіти спеціальності 204 "Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва", 211 "Ветеринарна медицина та викладачів".



Механізація видалення і транспортування гною (Тарадін В.І., 2020) Методичні матеріали містять інформацію про особливості експлуатації механічних та гідравлічних засобів видалення гною.



Методичні рекомендації щодо оформлення документації на розтин трупів с-г тварин для студентів спеціальності 211 "Ветеринарна медицина" (Яценко В.М., 2020) Дана робота стане в нагоді студентам і викладачам. В ній описано правила оформленя документів розтину трупів, схеми та зразки протоколів.



Дії населення в надзвичайних ситуаціях в мирний час (Тарадін В.І., 2020) Методичні матеріали містять правила поведінки людей під час пожежі, повені, землетрусу, виробничої аврії, при радіактивному та бактеріальному забрудненні.



Методичні матеріали дя забезпечення самостійної роботи студентів з навчальної практики дисципліни "Патологічна анатомія і патологічна фізіологія сільськогосподарських  тварин" (Яценко В.М., 2020). Дана методична розробка включає в себе навчальний матеріал за такими темами: знищення трупів, зберігання трупного матеріалу, зберігання трупного матеріалу, оформлення документації та інші.



Методичні рекомендації по темі "Навчання методиці та послідовності кидків м'яча в корзину" (Отисько С.В., 2019). Методичні рекомендації містять технічну та тактичну підготовку команди, її взаємозв'язок із розумінням гри у студентському баскетболі, і практичні вказівки щодо використання тактичної підготовки і засобів сучасних інформаційних технологій для розвитку логічного мислення та просторової уяви баскетболістів.



Матеріали декадника циклової комісії технологічних дисциплін (Яценко Т.М., 2019) Дані матеріали містять плани занять з технологічних дисциплін, плани проведення гурткової роботи, конференції, вечора відпочинку, що можуть бути використані у роботі викладача.


Технологія виробництва продукції свинарства. Посібник з навчальної дисципліни для студентів спеціальності 204 "Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва" (Радченко В.І., Радченко В.В., Слинько В.Г., 2019) Посібник відповідає програмі дисципліни. Складається з чотирьох розділів: "Біологічні основи продуктивності свиней", "Племінна справа у свинарстві", "Технологія годівлі та утримання свиней", "Технологія виробництва свинини". В кінці посібника є глосарій термінів.


Електронний комплекс методичних матеріалів для самостійного вивчення дисципліни "ЛАТИНСЬКА МОВА" (Литвиненко Л.М., 2017) Електронний комплекс містить такі методичні матеріали: програма дисципліни, робоча навчальна програма, плани занять, конспект лекцій, питання заліків, варіанти контрольної роботи, критерії оцінювання, робочий зошит для самостійної роботи студентів, питання для самостійного вивчення, навчальні посібники, відеофільми та презентації, є посилання на корисні ресурси.



Освітні можливості інформаційно-комунікаційних технологій (Литвиненко М.О., 2017) Методична робота включає опис методики створення електронного підручника, огляд веб-сайту, характеристику освітніх можливостей відеохостингу "Ютюб", огляд каналу та хмарних сервісів, напрямки педагогічної діяльності викладача.



Немає коментарів:

Дописати коментар